O nás
Žiju s rakovinou je projekt, který vznikl spolufinancováním Amelie z.s. a Evropské unie. Půvdně byl projekt solidárním projektem, jehož cílem i nadále zůstává informovat o rakovině a destigmatizovat ji v českém prostředí.
Žiju s rakovinou je online projekt můžete najít na sociálních sítích jako jsou Instagram, YouTube a vlastní web.
Za původním návrhem projektu Žiju s rakovinou a jeho implementací mezi lednem a listopadem 2023 stojí skupina mladých lidí, kteří se podíleli na jeho realizaci:
Náš tým
Monika Večeřová
Monika pracovala jako psycholožka v Centru Amelie v Praze, pracuje v Národním ústavu duševního zdraví na výzkumu a učí angličtinu. Je frekventantkou výcviku v kognitivně behaviorální terapii, ráda pracuje s lidmi a miluje přírodu.
Monika přišla s nápadem vytvořit projekt ŽIJU s rakovinou v návaznosti na online podpůrnou skupinu, kterou realizovala v Amélii.
Ve skupině bylo stigma opakujícím se tématem lidí, kteří žijí s onkologickým onemocněním. Monika byla koordinátorkou a vedoucí projektu. Podařilo se jí dát dohromady tým nejlepších lidí a přátel, díky kterým se myšlenka pomalu ale jistě změnila ve skutečnost.
Lucie Večeřová
Lucie je studentka bakalářského studia Fakulty humanitních studií UK v Praze, kde studuje obor Humanitní vzdělanost. Specializuje se zde především na psychologii, ale mimojiné třeba také na filosofii.
Napsala psychologicko-etologickou bakalářskou práci, kde zkoumala, jak papoušci šedí reagují na různé druhy hudebních stimulů těch nejrůznějších hudebních žánrů. Ve volném čase se v oboru psychologie často zajímá o témata jako například: narcismus, psychopatologie, duševní onemocnění a osobní rozvoj člověka (sebevědomí, sebehodnota, sebepřijetí).
Žijusrakovinou popisuje jako velmi slibný a nadějný projekt, který může mít díky svému týmu různorodě zaměřených lidí, velký přínos pro onkologické pacienty, jejich blízké, a také pro širokou veřejnost. Lucka říká, že se často o psychologické pomoci nemluví tolik, jak by se mělo, a proto je dobré lidem občas připomínat, jak si “poradit” v nelehkých životních situacích.
Michaela Zatloukalová (Krejčí)
Michaela se do projektu Žiju s rakovinou zapojila, aby se podílela na informovanosti lidí s onkologickou diagnózou.
Michaela je psycholožkou v neziskové organizaci Amelie, kde poskytuje psychologické poradenství pro klienty s onkologickým onemocněním a nebo jejich blízkým. Také pracuje jako sociální pracovnice pro seniory a osoby se zdravotním postižením a jako školní psycholožka na základní škole. Dále spolupracuje s dobrovolníky, organizuje vzdělávací kurzy a další projekty pro pracovníky s mládeží.
Cílem projektu ŽIJU s rakovinou, na kterém se Michaela podílí, je zvyšovat povědomí o možnostech pro onkologické klienty a jejich blízké, tak, aby informace byly na jednom místě a také se snaží o povědomí široké veřejnosti o rakovině a prevenci.
Sára Škerlová
Sára Škerlová je vystudovaná vývojová psycholožka a momentálně pracuje jako jazyková učitelka. Má zkušenosti jako dobrovolnice s prací s lidmi trpícími fyzickým postižením, které často provází i psychické problémy.
Poskytování podpory všem, kteří ji potřebují, je podle Sářina názoru nedílnou součástí všech našich životů a proto se také zapojila do projektu Žiju s rakovinou. Má zde možnost vzdělat sama sebe i své okolí o často tabuizovaných tématech týkajících se onkologické léčby i psychických obtíží, které mohou během nemoci nastat.
Říká, že tento projekt je smysluplný a přínosný jak poskytováním informací a podpory populaci s rakovinou a jejich blízkým, tak i vzděláváním široké veřejnosti a destigmatizací tohoto tématu.
Claudia Mónica Gutiérrez
Claudia je specialistka digitálního marketingu specializující se na komunikaci na sociálních sítích. V současné době působí v jako freelance a do projektu Žiju s rakovinou se zapojila aby se podílela na informovanosti lidí s onkologickou diagnózou.
Valentina Temelová
Valentina vytvořila grafiku a design projektu Žiju s rakovinou.
Martina Krejčí
Martina je studentka nutriční terapie, což je bakalářský obor na 1. LF UK v Praze. Zajímá se o klinickou a sportovní výživu, ale také například o chemii potravin. Velkou vášní je pro ni sport. Nedávno se z ní stala certifikovaná fitness trenérka. Jejím cílem je přiblížit lidem zdravý a zároveň dlouhodobě udržitelný životní styl, kterému nebude chybět balanc. Vnímá, jakým způsobem naše stravování, pohyb i psychické nastavení mysli dokáže ovlivnit kvalitu života.
Nejen proto považuje Martina projekt Žiju s rakovinou za velmi přínosný a důležitý. Podle jejího názoru, široké veřejnosti i lidem s onkologickým nebo jiným onemocněním, chybí dostatek informací, které by jim pomohly jejich těžkou situaci zvládnout co nejlépe. Je vděčná, že může být součástí týmu tohoto projektu a podílet se na destigmatizaci a hlavně prevenci nemocí.
Aleš Hrubý
Aleš Hrubý v tuto chvíli pracuje jako psycholog a výzkumný pracovník v Národním ústavu duševního zdraví a pracuje také v Národním pedagogickém institutu České republiky.
Do projektu ŽIJU s rakovinou se zapojil primárně jako člen výzkumného týmu a mimo to se věnuje i správě webových stránek projektu.
Projekt považuje jako velmi důležitý a přínosný nejen z hlediska rozšiřování povědomí a vzdělávání o onkologických onemocněních, ale také z hlediska podpory vzájemného porozumění a duševního zdraví obecně.
Partneři
Za umožnění realizace projektu děkujeme:
Konzultant IT a finanční manažer Amelie: Michalu Blažkovi
Statutární zástupkyně Amelie: Šárce Slavíkové
Ředitelka Amelie: Michaele Čadkové Svejkovské
Koordinátorka dobrovolníků: Evě Račanové