Paliativa není méněcenná
Paliativní medicína je specializační obor, kterému se mohou věnovat lékaři po svém základním oboru jako další specializaci. Přestože již není zaměřena na vyléčení, není určena jen onkologicky nemocným nebo starým lidem, ale také není bezzubá. WHO definuje paliativní péči jako "prevenci a zmírnění utrpení dospělých a dětských pacientů a jejich rodin, které čelí problémům spojeným s život ohrožujícím onemocněním."
Paliativa se obrací k lidské důstojnosti a sleduje člověka v nemoci v jeho individuálních potřebách a souvislostech. Nabízí účinnou péči o bolest, ale i další příznaky, které nemocné trápí. K tomu používá stejné "nástroje" jako (kurativní) medicína, jen cíle jsou jiné. Cílem není vyléčit, ale odložit, pozdržet, zmírnit. K tomu musí komunikovat s nemocným i jeho blízkými a hodnotit efekt intervencí ve vztahu ke kvalitě života a jeho délce.
Paliativní medicína také komunikuje s blízkými a hledí i na jejich prospěch. Může například podporovat pozůstalé rodinné příslušníky po smrti pacienta. V péči o nemocné velmi často spolupracuje s dalšími odbornostmi a tak podporuje komplexní péči a pomoc o nemocné i jejich blízké. Bohužel není zatím paliativní péče rovnoměrně rozšířená po celé ČR a tak není dostupnost takové odborné péče k dispozici každému, kdo by ji potřeboval nebo chtěl.
Užitečné odkazy:
Adresář zařízení paliativní medicíny: https://www.nzip.cz/clanek/467-adresar-zarizeni-paliativni-mediciny
Nejčastější mýty o paliativní péči: https://www.umirani.cz/clanky/nejcastejsi-myty-o-paliativni-peci
Česká společnost paliativní medicíny: https://www.paliativnimedicina.cz/
Zdroj: Integrating palliative care and symptom relief into primary health care: a WHO guide for planners, implementers and managers ISBN 978-92-4-151447-7, https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/274559/9789241514477-eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y